Paranoia în rândurile serviciilor secrete românești a ajuns la asemenea cote halucinante încât ședințele Consiliului Superior de Apărare a Țării au fost înlocuite cu ”șprițurile” dintr-un colț chiar uitat de lume… Și perfect izolat informativ… În satul Deagu, comuna Recea, Județul Argeș. Acolo unde, în spatele acestei veritabile ”Înalte Porți” de la numărul 120 se fac și se desfac toate combinațiile sistemului! Și se numesc cei mai importanți oameni cu funcții vitale în sistemul de siguranță al statului public! Sau, din contră, chiar dacă nu se paradesc destine ca la Ploiești, se decid pensionări ”de onoare”printre indezirabili…
Acum, trebuie precizat de la bun început că vorbim de acea parte a sistemului rămasă pradă ”bătrânilor combinatori” care, indiferent de mirosul politic specific sau de structura în care activează, se feresc ca de tămâie de una și aceeași structură contrainformativă. Una considerată ”incontrolabilă”, mai ales din momentul în care ”lupii tineri” care au preluat butoanele operative au refuzat ”oferta de nerefuzat” de a participa la aceste ”informale băiețești”. Iar panica printre rămășițele vechiului sistem este atât de mare, încât ”Sufrageria lui Oprea”, ”Champions” din Marriott sau ”barul deschis” de la K2 – ME au fost mutate în spatele acestor porți. Porți care dovedesc că, totuși, în România zilelor noastre mai există încă ofițeri de contrainformații loiali doar statului căruia i-a depus jurământul militar!…citeste INTEGRAL aici
