Fostul ministru al Justiției, Radu Marinescu, anunță desecretizarea declarațiilor de avere.

Radu Marinescu a declarat, joi, la Parlament, că PSD va depune amendamente la proiectul de lege, depus de PNL, referitor la consolidarea unor acte normative în domeniul integrității, astfel încât declarațiile de avere să redevină publice.

Fostul ministru al Justiției, Radu Marinescu, anunță desecretizarea declarațiilor de avere!

Radu Marinescu susține că PNL a modificat proiectul de lege referitor la reformarea Agenției Naționale de Integritate, pe care el l-a lăsat la minister.

Marinescu arată cu degetul înspre Guvernul demis Bolojan, precizând că din actualul proiect a fost eliminată componenta de publicare a declarațiilor de avere și de interese.

„Din momentul demiterii Guvernului, din punctul nostru de vedere, acesta nu mai putea elabora politici noi, nici proiecte, astfel încât nu mai putea să mai primească nici amendamente.

Noi nu am mai participat la aceste discuții, tocmai pentru că am respectat principiul constituțional potrivit căruia un Guvern demis nu mai poate acționa în continuare pentru a construi o astfel de politică”, a spus Marinescu.

„Am discutat cu domnul președinte Grindeanu”

Deputatul PSD a mai declarat că a vorbit cu Sorin Grindeanu, liderul social-democraților, pentru a fi depuse amendamente ca proiectul inițial „să fie respectat întru totul”.

„În acel grup de lucru politic, al actualului Guvern, s-a eliminat o componentă esențială, aceasta de publicitate a declarațiilor de avere și de interes

Am discutat cu domnul președinte Grindeanu și noi vom depune amendamente ca proiectul pe care eu l-am lăsat pe minister să fie respectat întru totul.

Să se revină la ceea ce noi am considerat că este corect prin proiectul lăsat de mine când am plecat”, a completat el.

„Vom veni cu amendamente ca să corectăm ceea ce s-a ciuntit”

ciuntit”

„Dacă ați văzut, proiectul lăsat de mine și rudele, și afinii de gradul 2 erau incluși în sfera persoanelor pentru incidență a legii. Vreau să fac o precizare aici. Practic, Ministerul de Justiție era componenta instituțională care sprijinea ANI, pentru a se realiza un instrument legislativ.

Soluțiile, experiența profesională și jurisprudențială veneau din zona ANI, pentru că ANI este instituția care lucrează cu această problematica

Fără ITP pentru aceste mașini. Motivele pentru care șoferii pot fi respinși cu ușurință la RAR și în centrele autorizate

ANI a propus ca inclusiv afinii și rudele de gradul al doilea să fie introduse în sfera de incidență a legii pentru a se preveni conflictele de interese, incompatibilitățile și toate situațiile care intră în sfera aceasta a legii.

Noi am acceptat această chestiune, se regăsea în proiect și acum, vă repet, vom veni cu amendamente ca să corectăm ceea ce s-a ciuntit, să zic așa mai plastic, prin proiectul depus”, a mai spus el.

sursa: stiripesurse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *