Europarlamentarul AUR, Gheorghe Piperea, într-un interviu Exclusiv PUTEREA, susține că președintele a ajuns la a treia variantă de premier și că ideea unui guvern minoritar ar fi „catastrofală” pentru stabilitatea politică.

Președintele Nicușor Dan pare să fi rămas fără soluții după eșecul negocierilor pentru formarea unei majorități parlamentare. Aceasta este concluzia tranșantă a europarlamentarului AUR Gheorghe Piperea, care a participat la consultările de la Palatul Cotroceni și susține că șeful statului este „furios” și lipsit de o strategie clară pentru desemnarea viitorului premier.

„Nu are niciun plan”

Întrebat ce impresie i-a lăsat președintele în cadrul consultărilor, Gheorghe Piperea a afirmat că Nicușor Dan traversează una dintre cele mai dificile perioade de la preluarea mandatului.

„Nu cred că pregătește nimic. Nu are niciun plan. Nu știe în ce situație s-a băgat singur. Mi s-a părut că este absolut furios de situația în care s-a pus și lipsit de orice plan”, a declarat eurodeputatul AUR pentru PUTEREA.

Potrivit acestuia, faptul că președintele a trecut de la ideea unei majorități solide la varianta unui guvern minoritar reprezintă o schimbare majoră de strategie.

Guvernul minoritar, „o soluție foarte slabă”

Piperea consideră că o eventuală formulă de guvernare bazată pe susținere limitată în Parlament ar fi vulnerabilă încă din prima zi.

În opinia sa, un executiv minoritar condus de PSD ar avea în față o opoziție numeroasă și agresivă politic, formată din trei partide capabile să exercite presiune constantă asupra guvernului.

„Un guvern cu asemenea opoziție este un guvern foarte, foarte slab”, a punctat europarlamentarul.

Acesta susține că atât PNL, cât și USR dispun de suficiente resurse politice și organizaționale pentru a ataca permanent activitatea unui eventual cabinet condus de Sorin Grindeanu.

PSD, avantajat de impasul politic

În analiza sa, Gheorghe Piperea afirmă că PSD ar putea fi principalul beneficiar al actualei situații.

„Desigur că PSD ar face un guvern monocolor, ceea ce le-ar prii categoric”, spune acesta.

Totuși, o astfel de variantă ar genera nemulțumiri în rândul electoratului care l-a susținut pe Nicușor Dan și care, în mare parte, are o poziționare critică față de PSD.

Ce șanse are Ilie Bolojan

Întrebat dacă Ilie Bolojan este conștient de riscurile unei asemenea formule de guvernare, Piperea s-a arătat rezervat.

„Nu știu dacă este conștient. El și-a dorit foarte mult să fie premier, nu acum, ci încă din aprilie, când se vorbea despre așa-zisa rotativă”, a afirmat europarlamentarul.

În opinia sa, liderul liberal a acceptat în cele din urmă perspectiva funcției de premier pentru că partidul nu mai avea alternative viabile și pentru că presiunea timpului a devenit tot mai mare.

În concluzie, Gheorghe Piperea vede actualul blocaj politic drept rezultatul unei strategii eșuate la nivelul Palatului Cotroceni și avertizează că orice guvern construit fără o majoritate solidă riscă să intre rapid într-o criză de funcționare.

sursa: puterea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *