
În atac au fost folosite drone cu rază lungă de acțiune operate de Centrul de Operațiuni Speciale Alpha al Serviciului de Securitate al Ucrainei (SSU), conform presei ucrainene, care a publicat mai multe imagini cu atacul.

Nu este clar momentul exact când a avut loc acesta, însă este cel de-al treilea din ultimele săptămâni, efectuat în Marea Caspică, asupra unei platforme deținută de Lukoil.

“De data aceasta, am vizat o platformă de foraj de la zăcământul Rakushechne. Camera de la bordul dronei a înregistrat o lovitură reușită în zona instalației turbinei cu gaze a platformei”, a explicat un oficial ucrainean pentru Interfax Ukraine.

Atacurile pe care SBU le-a efectuat înainte au vizat platformele de producție petrolieră rezistente la gheață aflate pe câmpurile Filanovsky și Korchagin, tot din Marea Caspică. În urma operațiunilor, procesul de producție a fost suspendat.
sursa: biziday
