Președintele american Donald Trump a declarat luni că ar dori să știe “ce intenționează Ucraina să facă cu rachetele Tomahawk” fabricate în SUA înainte de a accepta să le furnizeze. Totuși, acesta a adăugat că decizia privind transferul a fost “într-un fel luată”. De asemenea, Trump a spus din nou că războiul dintre Rusia și Ucraina “nu ar fi trebuit să înceapă niciodată”, adăugând că ambele părți au avut “o judecată greșită”.
Rachetele ghidate Tomahawk au o rază de acțiune de 2.500 km. Vladimir Putin a declarat duminică că, dacă SUA vor furniza rachete Tomahawk Ucrainei, care ar putea lovi adânc în Rusia, acest lucru ar duce la erodare a relației dintre Moscova și Washington și la o “etapă cu totul nouă de escaldare” cu americanii.
Decizia vine în contextul în care, recent, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut SUA să comercializeze rachete Tomahawk țărilor europene, ca ulterior să fie trimise Ucrainei. Anterior, vicepreșeedintele JD Vance a afirmat că Washingtonul discută posibilitatea furnizării unor astfel de rachete către Ucraina, dar a subliniat că decizia finală aparține lui Donald Trump.
Sursa: biziday
