Printre cei decorați de președintele Klaus Iohannis cu ocazia Zilei Naționale a României se numără și un controversat secretar de stat de la Ministerul Apărării Naționale care și-a bătut joc de CSA Steaua București dar este susținut și promovat de sforarul Viorel Hrebenciuc.

Eduard Bachide a pus țarc presei la Camera Deputaților

Președintele Klaus Iohannis a conferit ieri „Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler, cu însemn pentru civili, domnului Bachide Vasile-Cornel Eduard, secretar de stat în Ministerul Apărării Naționale”.Însă, secretarul de stat de la Ministerul Apărării Naționale, Eduard Bachide, este specialist în agroturism și agronomie, fiind și cel care a montat, în 2018, un țarc pentru presă în fața sălii de ședință a Camerei Deputaților, vrând să facă ordine între reporteri și cameramani. Dar, cu o asemenea specializare în agroturism și agricultură, el a ajuns să fie membru, pentru patru ani, membru în Consiliul de Administrație de la Compania Națională Aeroporturi București (CNAB).

Eduard Bachide, micul cârciumar din Brașov ajuns vătaful Ministerului  Apărării Naționale

PUTEREA a semnalat că Eduard Bachide, secretarul de stat din MApN care răspunde de CSA Steaua București și își bate joc de acest club de vreo trei ani de zile prin menținerea la conducere a unui „neica nimeni” pe nume Răzvan Bichir, este  un politruc crescut de Hrebenciuc și parașutat din Palatul Parlamentului la acest minister-și pentru că soția sa era la cabinetului fostului președinte al Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu. (https://www.puterea.ro/cine-este-secretarul-de-stat-din-mapn-care-isi-bate-joc-de-csa-steaua-bucuresti/). Dar cine este Eduard Bachide? Este un politruc care la scurt timp după ce PSD a intrat la guvernare alături de PNL și UDMR, la Ministerul Apărării Naționale este parașutat ca secretar de stat Eduard Bachide, a cărui soție era la cabinetul președintelului Camerei Deputaților de atunci, Marcel Ciolacu. Însă, ceea ce se știe mai puțin este faptul că secretarul de stat Eduard Bachide este creația controversatului Viorel Hrebenciuc și între cei doi ar exista chiar un grad mai îndepărtat de rudenie. Cert este că „guzganul rozaliu” l-a plantat pe Bachide la ușa fostului ministru al Internelor și al Apărării, Mircea Dușa. Practic, fostul mic cârciumar din Brașov, Eduard Bachide, a dus geanta lui Mircea Dușa, timp în care a avut grijă să-și treacă în declarația de interese din 2013 că este vicepreședintele PES-Partidul European Socialist, ceea ce era o minciună ordinară, pentru că nici liderul PSD de atunci, Victor Ponta, nu era în bordul PES. Ulterior, Bachide s-a aciuat la Camera Deputaților, de unde a sărit în ograda Ministerului Apărării Naționale, iar de câțiva ani își bate joc de CSA Steaua București, prin menținerea la conducerea clubului a arogantului și mereu absentului de weekend, colonelul Răzvan Bichir.
sursa: puterea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *