Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a început o campanie de verificare a produselor vândute sub branduri proprii, românești, ale marilor lanțuri de magazine. La Galați a găsit șoareci morți și materii prime expirate.
În prima etapă, echipele de control au verificat produse comercializate de Lidl, informează ANPC.
– spații neigienizate, în care s-a semnalat prezența rozătoarelor moarte și a pânzelor de păianjen
– agregate frigorifice deteriorate, cu rugină, chedere neigienizate și rupte, cu depuneri de mucegai pe ventilatoare
– materii prime cu data durabilității minimale depășită sau fără elemente de identificare
– practici comerciale incorecte prin neînscrierea pe ambalajul unor produse a tuturor ingredientelor utilizate la fabricație (ex.: uleiuri vegetale parțial hidrogenate de palmier și shea).
ANPC a dat două amenzi de 15.000 lei, un avertisment, a oprit temporar serviciile în secția de producție patiserie și a propus încetarea practicii comerciale incorecte, precum și închiderea temporară a unității pentru o perioadă de până la 6 luni.
Sursa: stiripesurse
