Turiștii străini sunt pradă ușoară pentru taximetriștii din Gara de Nord. Chiar și o cursă de câteva minute poate avea un preț exorbitant. Un reportaj Digi24 realizat cu camera ascunsă arată care sunt metodele prin care taximetriștii îi păcălesc pe turiști, scrie digi24.ro
Jurnaliștii Digi24 s-au dat drept turiști străini și au mers la mai multe taxi-uri parcate în fața Gării de Nord.
Cursa aleasă este una scurtă, de aproximativ 2 kilometri distanță, până la Spitalul Universitar, care pe aparat ar costa maximum 10 lei.
Cum a auzit vorbindu-se în engleză, primul taximetrist a spus că această cursă costă de cinci ori mai mult în lei și de 10 ori mai mult în euro…citeste INTEGRAL aici
sursa foto – digi24.ro
