Spitalul modular de la Pipera va fi vândut bucată cu bucată. Compania municipală care deține containerele este în insolvență iar creditorii îi bat la ușă. Acum, primăria refuză să plătească factura pentru lucrările și containerele instalate acolo de fosta administrație, invocând nerespectarea contractului, scrie digi24.ro
Vorbim de aproximativ cinci milioane de euro. Spitalul a funcționat efectiv timp de opt luni de zile, aici fiind tratați peste două mii de pacienți cu forme ușoare de COVID. Unii specialiști susțin însă că, la Pipera, nu a fost niciodată un spital modular ci doar o înșiruire de containere pentru muncitori. Urmăriți un nou episod al campaniei Statul la stat.
Gabriela Firea: Bună ziua tuturor, inaugurăm astăzi la București cel mai mare spital modular Covid din țară.
Oana Gheorghiu, cofondator Asociația Dăruiește Viață: La Pipera avem o înșiruire de containere, nu un spital modular.
Reporter: Deci nu îl putem numi un spital modular.
Oana Gheorghiu: Sub nicio formă.
Reporter: Sus acolo, pe frontispiciu la intrare, scrie „Spital modular”.
Horia Tomescu, viceprimarul Capitalei: Da, este adevărat, este o exagerare din punctul meu de vedere…citeste INTEGRAL aici
sursa foto – digi24.ro
