sursa foto – digi24.ro

 

Slovacia se pregăteşte de primirea a circa 1.200 de militari ai NATO pe teritoriul său. Pentru acest lucru trebuie organizat în viitorul apropiat un vot în parlament pentru a autoriza transferul, a informat agerpres.ro

 

Ministrul slovac al apărării, Jaroslav Nad, a declarat sâmbătă că trupe germane şi olandeze vor face parte din contingentul desfăşurat, precum şi un sistem de apărare aeriană Patriot. “Slovacia se simte ameninţată”, a declarat Nad.

Însă această desfăşurare trebuie mai întâi să fie aprobată de guvern şi parlament. Problema trupelor străine este una controversată în Slovacia, ţară cu 5,4 milioane de locuitori, membră a UE şi NATO.

Un responsabil al Ministerului Apărării a declarat luni sub acoperirea anonimatului că aprobarea de către guvern va avea loc “foarte curând”.

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Apărării, Martina Koval Kakascikova, a declarat că trupe ale altor ţări ar putea fi de asemenea desfăşurate în Slovacia, precizând că “negocieri sunt în curs cu mai multe ţări”, scrie agerpres.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *