Patru percheziţii domiciliare au avut loc, joi, în judeţele Timiş şi Vrancea, fiind vizată o grupare infracţională din care făceau parte şi angajaţi ai unei firme de curierat, care sustrăgeau bunuri de lux din colete şi le înlocuiau cu alimente, apoi refuzau comenzile motivând că produsele nu ar fi conforme, potrivit Agerpres.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de DIICOT, procurorii şi ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Timişoara au destructurat gruparea specializată în fraude informatice.

Procurorii DIICOT informează că, începând luna noiembrie 2019, doi suspecţi, angajaţi ai unei firme de curierat, împreună cu alte două persoane, sustrăgeau din colete bunuri de lux, după ce tot ei făceau comenzile, în special haine scumpe.

“După primirea coletelor, acestea erau ulterior returnate firmelor expeditoare, după ce conţinutul lor era înlocuit cu diverse obiecte fără valoare pentru a respecta gramajul iniţial, creând astfel un prejudiciu firmei de curierat de aproximativ 50.000 euro. Unul dintre suspecţi, superviser în cadrul firmei de curierat, modifica sistemul informatic al societăţii privind statusul coletelor, operând în sistem returnarea acestora către firma expeditoare, ca fiind necorespunzătoare pentru clientul care le-a comandat, însă, în fapt, bunurile din colete erau sustrase de către membrii grupării şi înlocuite cu alimente”, se arată în comunicat.

Sursa: stiripesurse.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *