Președintele României Klaus Iohannis a ajuns la Congresul PNL în jurul orei 11.00. Șeful statului a deschis Congresul cu un discurs în care își arată susținerea pentru actualul premier al României, Florin Cîțu.
Declarația Președintelui României:
„Nu ne-am întâlnit de mult în această formulă, mă bucur să vă văd în număr atât de mare. Suntem într-un punct de inflexiune nu doar pentru PNL, ci și pentru România. Trebuie să recunoaștem că nu a fost o campanie internă așa cum mulți ne-am fi dorit. Competiția deschisă în PNL mereu încurajată, dar mi-ar fi plăcut să văd mai multe dezbateri pe idei, pe moțiuni
Am asistat la derapaje și atacuri la persoană. S-au spus lucruri grave, s-au folosit cuvinte dure, care sapă credibilitatea unui puternic greu încercat. Viitorul președinte al PNL trebuie să demonstreze că PNL este cel mai puternic din România, că principiile liberalismului sunt singurele pe care se poate clădi o țară dezvoltată…citeste INTEGRAL aici
