Pe 7 iulie, Guvernul Cîțu, prin Ministerul Finanțelor împrumuta încă o tranșă de 3,5 miliarde euro ”de pe piețele externe”. Era ultima operațiune aprobată de fostul ministru liberal Alexandru Nazare, cel care apoi s-a opus din răsputeri să mai gireze o altă tranșă de aproximativ 4,5 miliarde euro, peste doar câteva zile. Și a plătit cu postul, după cum bine se știe…

 

”Prințul consort” Isar, în audiență la Soros, pentru șefia BNR

Numai că, după cum titram ”lovitura” din 22 iulie, ” Isar s-a văzut cu Soros în SUA”. Fostul camarad al actualului premier în atacul speculativ asupra monedei naționale denunțat în trecut de BNR venind cu ”vești bune” de peste Ocean. Cel puțin pentru cei doi, Cîțu și Isar. Pentru că, după cum a recunoscut și Ludovic Orban de-abia acum, celor doi li s-ar fi promis ”la pachet” șefia Băncii Naționale a României. Desigur, cu condiția ca până la ipotetica debarcare a guvernatorului Mugur Isărescu din fruntea BNR, ”Guvernul meu” urmând să împrumute miliarde, cât mai multe miliarde. De pe misterioasa ”piață externă” pomenită atât de succint în comunicările oficiale de la Palatul Victoria sau Ministerul Finanțelor, după execuția sumară a lui Nazare,. Și astfel Guvernul Cîțu se află ”în grafic” cu planul de a depăși plafonul unui împrumut anual total de pe piața externă de 35 de miliarde de euro! După ce, în perioada aprilie 2020 – aprilie 2021 au putut fi împrumutate ”doar” 25 de miliarde de euro. Totul pentru un ”comision ascuns”, negociat Soros știe unde, la 1,6 la sută!…citeste INTEGRAL aici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *