Mii de oameni au fost prezenți, la sfârșitul acestei săptămâni, la Runcu, la “Răvășitul Oilor”, sărbătoare pastorală de toamnă, devenită tradițională.

În ultima zi de sărbătoare a evenimentului a fost prezentă și conducerea administrativă a județului, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, vicepreședinții, senatorii și deputații PSD

“Răvășitul oilor de la Runcu este una dintre tradițiile la care, an de an, particip cu plăcere!
Îmbucurător este și faptul că cei mai tineri dintre noi duc mai departe acest obicei, care a făcut din Runcu o comună cunoscută la nivel național.
Felicitări primarului Gheorghe Brebeanu pentru organizarea acestui eveniment, aplauze artiștilor care au încins atmosfera cu cele mai frumoase melodii populare și, nu în ultimul rând, mulțumiri tuturor producătorilor prezenți!”…a susținut președintele PSD Dâmbovița, Corneliu Ștefan.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *