Primarul municipiului Targoviste, Cristian Stan, a declarat în cadrul unei conferințe de presă sustinuta la sediul PSD Dâmbovița că liderii instituțiilor de învățământ, de pe raza municipiului, trec printr-un proces de epurare politică. ”Am primit numeroase semnale cu privire la o epurare politică, care se face, sau care s-a făcut, cu privire la coducătorii unităților de învățământ, cel puțin pe raza municipiului Târgoviște, dar cred că situația este identică la nivelul întregului județ” subliniază edilul târgoviștean, care spune că nu va renunța la lupta pentru calitatea învățământului târgoviștean și pentru numirea în funcțiile de conducere din școli a unor oameni competenți, indiferent de culoarea lor politică. Nu, doamna inspector general școlar, condiția pentru a fi conducătorul unei unități de învățământ nu este aceea de a fi membru al Partidului Național Liberal! Credeam că lucrul acesta s-a înțeles. Mi se pare inadmisibilă această modalitate de a trata până la urmă o chestiune extraordinar de importantă pentru comunitatea locală. Conducerea instituțiilor de învățământ reprezintă o componentă esențială pentru o comunitate dezvoltată. Nu poți să pui în fruntea acestor unități de învățământ oameni fără niciun fel de experiență, fără niciun fel de CV, numai pentru că au calitatea de membri ai unui anumit partid politic”…a sustinut primarul Daniel Cristian Stan
