Comitetul National pentru Situații de Urgență a adoptat în ședința de astăzi, 09 septembrie 2021, Hotărârea numărul 67 privind propunerea prelungirii stării de alertă pe teritoriul României.
„Vedem că numărul de persoane infectate crește de la o zi la alta și atunci menținem starea de alertă. Nu există modificări față de ceea ce am avut până acum. Una singură: pentru testele antigen prelungim valabilitatea de la 24 la 48 de ore. Să revenim treptat la ceea ce aveam în iarnă și să accelerăm campania de vaccinare”, a declarat Florin Cîțu.
