Judecătorii din CSM îl acuză pe ministrul Justiţiei, Stelian Ion, că a indus opiniei publice ideea că magistraţii au anumite beneficii nejustificate sau vor să-şi creeze “superimunităţi”, dar şi că a avut discuţii cu ambasadorii unor state “sfidând cadrul constituţional”, cărora le-ar fi prezentat distorsionat realităţi din domeniul justiţiei pentru a obţine susţinere politică în vederea modificării legilor justiţiei, informează Agerpres.

“Secţia pentru judecători a CSM atrage atenţia asupra riscurilor pe care comportamentul public al ministrului justiţiei, Stelian Ion, îl generează asupra bunei funcţionări a activităţii din justiţie şi statutului judecătorilor. Declaraţiile publice repetate prin care a indus opiniei publice ideea că judecătorii fie au anumite beneficii nejustificate, fie vor să-şi creeze ‘superimunităţi’, sau că doar o parte dintre aceştia ar fi oneşti în funcţie de propria-i apreciere pe care o raportează la opiniile exprimate pe marginea modificărilor aduse legilor justiţiei, coroborate cu dezinteresul manifest faţă de adevăratele probleme din justiţie au generat în rândul judecătorilor un sentiment de nesiguranţă cu privire la statutul lor.

Ministrul Justiţiei sfidează cadrul constituţional prin angrenarea reprezentanţilor altor state într-un proces eminamente intern, prezentând distorsionat realităţi din domeniul justiţiei în unicul scop de a obţine susţinere politică pentru proiectele de modificare a legilor justiţiei. Maniera netransparentă a discuţiilor purtate, furnizarea trunchiată a informaţiilor sunt singurele explicaţii pentru concluziile prezentate de aceştia”, se arată într-un comunicat al Secţiei pentru judecători a CSM.

sursa: dcnews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *