Procurorii au percheziționat birourile băncii americane JPMorgan din Frankfurt, potrivit Financial Times. Perchezițiile sunt legate de o investigație privind una dintre cele mai importante fraude fiscale din istoria Germaniei – așa-numitele „Afaceri Cum-ex”.

“Putem confirma că birourile noastre au fost vizitate săptămâna aceasta. Continuăm să cooperăm cu autoritățile germane ca parte a investigației lor în curs”, a declarat JPMorgan pentru ziar.

Procuratura a precizat că perchezițiile au avut loc la birourile băncii, pe care nu a menționat-o, la firme de audit și de consultanță fiscală și la domiciliile a patru suspecți.

La începutul acestui an, au fost efectuate percheziții și la sediile altor bănci, printre care Morgan Stanley, Bank of America și Barclays.

Denumite Cum-ex, tranzacțiile implicau cumpărarea și vânzarea de acțiuni în ziua în care companiile plăteau dividende. Schema frauduloasă a permis atât cumpărătorilor, cât și vânzătorilor să depună cereri de rambursare a impozitului pe dividende pe care, în realitate, nu le-au plătit.

Se estimează că acest sistem, care a funcționat până în 2012, i-a costat pe contribuabilii germani peste 10 miliarde de euro.

sursa:stiripesurse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *