Începem anul școlar în condiții atipice, împreună fiind provocați să facem față tuturor schimbărilor. Cadre didactice, părinți și elevi, suntem nevoiți să ne adaptăm unor reguli mult mai stricte, să facem față unor provocări inedite, dar fără să ne pierdem dorința de a ne întâlni și de a colabora.

Dragi elevi, în școală aflați lucruri noi, vă lărgiți orizontul, învățați să învățați, să descoperiți lumea din jur. Școala este un templu al cunoștințelor, în care știința și cultura formează deprinderile cele mai necesare și cultivă dragostea și interesul atât față de valorile neamului, cât și față de cele universale.
Stimate cadre didactice, reușita reformelor educaţionale, bazate pe un sistem de învăţământ modern, calitativ, eficient, capabil să răspundă pozitiv la provocările timpului, depinde, în mare măsură, de dumneavoastră. Meritaţi respectul şi admiraţia pentru ceea ce realizaţi. Vă îndemnăm să aveți curajul şi răbdarea de a acorda copiilor sprijinul de care au nevoie chiar ne aflăm într-o situație mai delicată din cauza pandemiei de coronavirus. Rămâneţi călăuza frumosului, adevărului, dreptăţii, valorilor deoarece prioritatea cea mare sunt copiii.
Dragi părinți, implicarea dumneavoastră în activitatea educațională contribuie la realizarea unui adevărat parteneriat din care are de câștigat toată societatea. Vă îndemnăm să răspundeți chemărilor Școlii, pentru că doar printr-un parteneriat activ între toți beneficiarii procesului educațional – elevi, cadre didactice și părinți – putem promova performanța și eficiența în educație.
De asemenea, vă transmit faptul că aveți tot sprijinul necesar din partea mea și a administrației locale, pentru orice problemă pe care o întâmpinați!
Va doresc un an școlar plin de împliniri!…precizează primarul Constantin Dinu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *