Emilian Imbri, expert în sănătate publică, a explicat că intensitatea pandemiei este determinată de comportamentul populației. La B1 TV, joi seară, el s-a arătat de părere că evoluția epidemiei ar fi fost alta dacă relaxarea ar fi fost dublată de vaccinare.

Întrebat cum vede actualul context medical în al patrulea val al pandemiei, Emilian Imbri a explicat: „Este firesc ce se întâmplă, adică este normal ce se întâmplă pentru că ne așteptam. Să știți că virusul nu vine valuri-valuri el, adică să spui, `a dat cineva drumul sau suflă vântul dinspre Ungaria, sau suflă vântul dinspre Bulgaria și iată că a adus un nor de virus`. Eu am spus de multe ori și îmi place să repet, nu știu de ce îmi place să repet partea asta, că pandemia și nivelul, și intensitatea o creează omul prin comportamentul lui, deci oamenii, populația, prin modul în care se comportă. Gândiți-vă că s-a venit din concediu”…citeste INTEGRAL aici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *