În data de 13 septembrie a.c., în cadrul unui ceremonial organizat la Palatul Cotroceni cu ocazia Zilei Pompierilor din România, Președintele României, excelența sa, domnul Klaus Werner Iohannis, a înmânat inspectorului șef, domnul locotenent-colonel Florea Cristian-Claudiu, Drapelul de luptă al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Basarab I” al județului Dâmbovița.

Astăzi, 17 septembrie a.c., Drapelului de luptă a fost prezentat, într-un cadru festiv, pompierilor militari dâmbovițeni.

Inspectorul șef a prezentat cele mai importante repere din istoricul pompierilor dâmbovițeni, semnificația Drapelului de luptă și a transmis un îndemn pompierilor dâmbovițeni: ”Acolo unde vă trimite datoria, fiți demni de înaintașii voștri şi nu uitaţi că nimic nu este mai onorant decât a fi în serviciul semenilor, garanți ai siguranței lor!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *