Peste jumătate dintre români (51%) ar alege un angajator mai puţin cunoscut, dacă ar primi un venit cu 15% mai mare decât cel actual, arată rezultatele unui studiu de specialitate, publicat joi.

Potrivit sursei citate, pandemia are efecte dincolo de cele vizibile în plan economic şi medical, iar unul din doi participanţi la studiu au declarat că au început un proces de identificare al unui nou job, dar au renunţat la acesta cel puţin o dată în ultimele 12 luni. Dintre motivele invocate, 27,8% au susţinut că noul loc de muncă nu aducea un plus de avantaje, 21% au spus că le e teamă de schimbare, iar 16% că ofertele noi implică venituri mai mici decât cele actuale.

Citește și: Vești importante! Aceste persoane riscă să piardă BANII acordați de statul român

“Concluzia pe care o putem trage pe baza acestor statistici este că într-o perioadă de anxietate generalizată, candidaţii vor alege predominant angajatori cunoscuţi, percepuţi ca stabili în comparaţie cu posibilitatea unor venituri mai mari la angajatori fără nume. Cu toate acestea, 51% din totalul respondenţilor ar alege un angajator mai puţin cunoscut, dacă ar primi un venit cu 15% mai mare decât cel actual. Totuşi, distribuţia pe domenii de activitate arată că în domeniile de producţie şi retail se preferă o companie cunoscută, în timp ce în domeniile serviciilor şi office se preferă un salariu mai mare”, se menţionează în concluziile cercetării realizată de GI România.

Potrivit sursei citate, dacă ar putea alege, 39,61% din totalul celor intervievaţi ar prefera să lucreze hibrid, 31,44% ar prefera să lucreze de la birou şi 28,95% să lucreze de acasă….citeste INTEGRAL aici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *