Rectificarea bugetară ar putea fi aprobată săptămâna aceasta şi nu vor fi influenţe majore în sumele prevăzute, a declarat, luni, ministrul Finanţelor, Dan Vîlceanu, după şedinţa de Guvern.
“Nu cred că vor fi influenţe majore în sumele pe care le-am prevăzut la această rectificare bugetară. Pe de altă parte, există într-adevăr venituri mai mari în această perioadă în acest an, dar şi cheltuieli mai mari şi trebuie să recunoaştem asta. Sunt cifre până la urmă publice. Dar pe de altă parte, aşa cum Consiliul Fiscal spunea că sunt venituri one-off, adică încasăm practic ce au amânat contribuabilii de anul trecut, să ştiţi că şi partea de cheltuieli sunt doar pentru această perioadă. Şi din punctul acesta de vedere cred că printr-o colectare constantă mai bună şi printr-o mai bună gestionare pe partea de cheltuieli vom reuşi să ţinem deficitul la ţinta pe care ne-am propus-o la această rectificare – 7,13% – şi sperăm ca spre finalul anului să putem să şi reducem puţin de la această ţintă pe care ne-am propus-o la rectificare”, a spus Dan Vîlceanu, întrebat de jurnalişti dacă vor fi făcute modificări la proiectul de rectificare bugetară…citeste INTEGRAL aici
