Toată lumea a fost uimită de rapiditatea disoluției autorității centrale afgane după retragerea militarilor NATO. Acum aflăm încet încet și cum a fost posibil acest lucru. Dacă în toată presa internațională se spunea că cei 20 de ani de prezență militară a SUA și a aliaților ei au construit un stat afgan funcționabil, cu poliție și armată națională apreciabilă ca mărime, înarmată și antrenată corespunzător, în fapt aflăm că așa ceva nu a existat niciodată și că totul era bazat pe propagandă și o corupție endemică.
Într-un interviu pentru Jerusalem Post preluat de BlackNews, Graham Platner, un fost soldat american care a luptat în Afganistan și care a revenit apoi acolo ca și contractor privat de securitate descrie cu lux de amănunte cum ofițerii americani erau interesați de cum să urce în ierarhie, că marile fapte de arme în fapt se reduceau la cine cere și cheltuie mai mulți bani pentru a da impresia că se muncește, că subvențiile SUA și ale aliaților se duceau în fapt în buzunarele administrației afgane corupte și ale unor firme din țările cu soldați pe teren și că în fapt administrație, politie și armată naționale afgane nu au existat decât pe hârtie… iar ceea ce exista totuși nu era deloc înarmată și antrenată de frică ca tehnica să nu ajungă la insurgenți….citeste INTEGRAL aici
