Tanczos Barna afirmă că șeful CFR ar fi trebuit îndepărtat din funcție fără întârziere: „CFR-urile sunt companii care trăiesc din banul public și unde salariile au ajuns la un nivel obraznic, aș putea să spun nesimțite”, a subliniat Barna.

Într-un interviu acordat RFI, vicepremierul subliniază că întreprinderile de stat din sectorul transporturilor funcționează ineficient. El menționează necesitatea unei transformări profunde în cadrul CFR. Pe care o vede ca o instituție în care remunerațiile managerilor au atins, în opinia sa, sume exagerate, chiar scandaloase.

Tanczos Barna susține că „facem diferența între companii și companii. Avem companiile din domeniul transporturilor, care sunt companii ineficiente, pe pierdere, datornice la stat și unde se mai laudă și directorii că nu sunt săraci, că au 11.000 de euro . banul public și unde salariile din păcate au ajuns la un nivel obraznic, aș putea să spun nesimțite”.

Tanczos Barna și companiile românești

Vicepremierul oferă și un exemplu pozitiv în rândul companiilor de stat: „Trebuie să aduc un contra-exemplu, Hidroelectrica, o company listată la Bursă, o company care crește an de an pe piața națională, o company care are investiții de ordine de miliarde de lei și o company care anul acesta a virat la bugetul de stat peste trei milioane de lei”, citează Media .

Directorul CFR Călători, Traian Preoteasa, declara în următoarele câteva săptămâni că încasează lunar peste 11.000 de euro, sumă care provine din salariu și din închirieri de proprietate din Dubai și România:

„În concepția unora, probabil, angajații statului trebuie să fie săraci lipiți pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună, am 4.000 de euro numai pe chiria din Dubai. Am peste 11.000 de euro pe lună”.

Probleme cu omenii de la conducere

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a informat că 21 din cele 33 de persoane cu funcții de conducere ale nivelului central al Direcției Generale Antifraudă au fost eliberate din funcție în cursul zilei de azi.

„După schimbările la Direcția Regională Antifraudă București și stoparea cheltuielilor și birocrației inutile cu structurale județene, trecem la următorul pas – schimbarea nivelului central”, a transmis Nazare, pe pagina sa oficială de Facebook.

Prin urmare, 21 dintre cei 33 de conducători din structura centrală a DGAF au fost înlocuiți astăzi. „Schimbări importante se fac și la nivel de inspectori, acolo unde a lipsit implicarea și acțiunea reală în combaterea evaziunii fiscale.

Se așteaptă, în continuare: o prezență mai accentuată în teren, bazată pe analize temeinice de date, Intervenții bine direcționate, profesioniste și lipsite de excese, fondate pe evaluări de risc, Rezultate concrete în lupta cu evaziunea fiscală.

„O mai bună conformare fiscală începe cu o mai bună conformare a celor care au rolul să colecteze eficient veniturile la buget”, a transmis ministrul.

sursa: capital

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *