Comisia Europeană a adoptat miercuri o nouă strategie a UE privind adaptarea la schimbările climatice, care defineşte calea de urmat pentru a face faţă consecinţelor inevitabile ale schimbărilor climatice.
Strategia pleacă de la ideea că deşi UE face tot posibilul pentru a atenua schimbările climatice, blocul comunitar trebuie să fie pregătit să facă faţă consecinţelor ineluctabile ale schimbărilor climatice – de la valuri de căldură mortale şi secete devastatoare, la distrugerea pădurilor şi la eroziunea litoralului ca urmare a creşterii nivelului mării, scrie Agerpres.
Propunerile prezentate miercuri pleacă de la Strategia de adaptare la schimbările climatice din 2013, scopul lor fiind să se concentreze mai degrabă pe soluţii decât pe înţelegerea problemei şi să se treacă de la planificare la punerea în aplicare.
“Pandemia de COVID-19 ne-a reamintit cu fermitate că un nivel de pregătire insuficient poate avea consecinţe dezastruoase. Nu există niciun vaccin împotriva crizei climatice, dar putem totuşi să o combatem şi să ne pregătim pentru efectele sale ineluctabile”, a declarat vicepreşedintele executiv al CE pentru Pactul verde european, Frans Timmermans, citat în comunicat…citeste INTEGRAL aici
