Nicușor Dan a anunțat că marți vor începe negocierile oficiale cu partidele politice pentru formarea noului guvern. În ciuda complexității discuțiilor, el își menține susținerea pentru Ilie Bolojan ca prim-ministru, subliniind că decizia finală va fi luată în cadrul unei discuții comune între cele patru partide implicate și reprezentanții minorităților.

Nicușor Dan a fost întrebat cum intenționează să abordeze Partidul Social Democrat, având în vedere că mai mulți membri ai acestuia și-au exprimat dorința de a trece în opoziție, Nicușor Dan a afirmat că oamenii politici au responsabilitatea de a contribui la soluționarea problemelor societății.

Nicușor Dan spune că actualul context fiscal impune implicare din partea tuturor partidelor

El a insistat asupra faptului că actualul context fiscal dificil impune implicare activă din partea tuturor formațiunilor politice, și nu retragerea din responsabilitate.

„Da, dar bineînţeles că sunt patru partide la masă, plus minorităţile şi o să fie o discuţie”, a spus el.

Nicuşor Dan a exclus ideea că există doar două variante – un premier PSD sau un guvern minoritar cu PSD în opoziție – și a subliniat că opțiunile sunt mai numeroase.

„Eu cred că noi, oamenii politici, suntem aici ca să servim societatea, cred că asta pretindem, asta trebuie să fim. În momentul acesta, societatea are o dificultate fiscală şi atunci responsabilitatea, în opinia mea, a fiecăruia dintre noi, trebuie să fie să ne angajăm, nu să dezertăm, să ne angajăm ca să rezolvăm această problemă pe care societatea o are, ăsta este rolul politicii”, a mai spus Nicușor Dan.

Obiectivul principal rămâne formarea unui guvern stabil

Obiectivul său principal rămâne formarea unui guvern stabil, care să beneficieze de o majoritate parlamentară solidă.

În opinia sa, un guvern cu susținere parlamentară consistentă va contribui la consolidarea încrederii investitorilor și la scăderea costurilor de împrumut pentru România.

„Eu îmi doresc foarte mult un guvern care să fie stabil şi nu că îmi doresc eu, este şi din nou o chestiune economică. În momentul în care proiectezi stabilitate, ratele dobânzilor la care România e obligată să se împrumute vor fi mai mici, investitorii vor avea o mai mare intenţie, stabilitate de a veni în România, pentru că nu vor avea temerea că guvernul minoritar poate să cadă peste patru luni sau peste opt luni. De aceea cred că este important să avem un guvern cu majoritate în Parlament. Şi, din nou, cred că e un gest de responsabilitate pentru toate să dorească să scoată România din situaţia asta”, a conchis el.

Această stabilitate guvernamentală ar reprezenta un semnal pozitiv pe plan economic, indicând seriozitate și continuitate în luarea deciziilor administrative.

Mesaj pentru tineri la Congresul Studenților din România

De asemenea, acesta a participat sâmbătă, 24 mai, la Congresul Studenților din România, unde a adresat un mesaj direct tinerilor, mulțumindu-le pentru participarea la turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

„Aş vrea să încep prin a mulţumi tinerilor care au ieşit la vot acum o săptămână. (…) Există un deficit de implicare în politică. Avem nişte partide care sunt definite ideologic, însă în care mecanismele de selecţie sunt de multă vreme alterate, pentru că nu există cantitatea de oameni care să intre şi care să pună presiune pentru ca ele să fie nişte mecanisme meritocratice, aşa cum ar trebui să fie”, a declarat Nicuşor Dan, conform EduPedu.

În discursul său, el a vorbit despre un deficit major de implicare în politică, explicând că, deși partidele sunt ideologic conturate, mecanismele interne de selecție sunt afectate din lipsa unui număr suficient de persoane active în viața politică

„Sunt foarte multe locuri în care statul român este de la neglijent până la capturat, şi este nevoie de o presiune din partea societăţii pentru ca lucrurile astea să fie corectate”, a spus el.

Pe lângă critica adusă clasei politice, Nicușor Dan a evidențiat și slăbiciunile din zona societății civile, în special în componenta sa civică. El a atras atenția că în multe sectoare, statul român este fie neglijent.

Nicușor Dan participă la un eveniment electoral în Polonia, în sprijinul primarului Varșoviei

În același timp, acesta a anunțat că va efectua duminică o vizită în Polonia pentru a lua parte la un eveniment electoral organizat în sprijinul primarului Varșoviei, care candidează la alegerile prezidențiale din această țară. Vizita are loc la invitația colegilor polonezi și se desfășoară în ultima sa zi înainte de preluarea oficială a mandatului prezidențial.

„Da. Am fost invitat în ultima mea zi în care nu sunt preşedinte. La invitaţia colegilor polonezi o să merg la un eveniment electoral care să-l sprijine pe candidatul democrat, primarul Varşoviei în alegerile prezidenţiale”, a precizat Nicuşor Dan, întrebat dacă va merge duminică la Varşovia.

Evenimentul are loc în contextul alegerilor prezidențiale din Polonia, al căror prim tur s-a desfășurat duminică, 18 mai, în aceeași zi cu turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România. Nicușor Dan a confirmat participarea la acest eveniment electoral ca o formă de susținere pentru candidatul democrat, actualul edil al Varșoviei.

sursa: capital

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *